مقاله ISI

مراحل نگارش مقاله ISI

۱- انتخاب موضوع: این مرحله مهمترین بخش از نگارش مقاله ISI است چرا که داشتن موضوعی به روز در چاپ مقاله ISI در مجلات معتبر بسیار حائز اهمیت است. هر چه قدر موضوع به روزتر باشد مقاله ای با کیفیت علمی بالاتری نگارش خواهد شد.

۲- گردآوری منابع علمی: در این مرحله پژوهشگران ما با استفاده از مقالات معتبر ISI و مرتبط چاپ شده و همچنین تحقیقات میدانی، به گردآوری داده ها و پیشینه پژوهش مورد نیاز برای انجام مقاله می پردازند.

۳-  نگارش مقاله: پس از جمع آوری مطالب مورد نیاز، پژوهشگر با نظر دانشجو شروع به نگارش مقاله می نماید.

۴- اصلاحات نهایی مقاله: پس از اتمام فرایند نگارش مقاله ISI برای دانشجو ارسال می گردد تا با نظر اساتید دانشجو و نیز خود دانشجو اصلاحات مورد نیاز انجام گردد.

۵- ارسال برای ترجمه و چاپ در مجله: پس از نگارش مقاله و رفع اصلاحات مربوطه، مقاله برای مترجم ارسال می‌گردد. بدون شک داشتن متنی روان و معتبر در چاپ مقاله ISI بسیار حائز اهمیت است. پس از ترجمه و تائید نهایی مقاله ISI برای مجلات معتبری که از قبل تائیدی آنها از طرف دانشجو اعلام گردیده است ارسال می گردد.

 

چگونگی ارزیابی مقاله ISI
امروزه ارزیابی مقاله های علمی یکی از دغدغه های جوامع علمی می باشد مؤسسه اطلاعات علمی ISI برای ارزیابی تحت پوشش فهرست نویسی خود، سه شاخص در نظر گرفته است:

۱- فاکتور تأثیر گذار (IF): این شاخص مهمترین و در عین حال کاربردی ترین شاخص ارزیابی مجله ها از نظر ISI است.
۲- شاخص فوری(Immediately):  تعداد ارجاعات به مقاله های منتشر شده مجله در سال مورد ارزیابی تقسیم بر تعداد مقاله های منتشر شده در همان سال مجله مذکور است. این شاخص در حقیقت شیب رشد منحنی ارجاعات را بیان می کند.
۳- شاخص نیمه عمر استناد(Cited Half-Life): نیمه عمر ارجاعات یا نیمه عمر استناد، تعداد سال هایی است که از سال ارزیابی باید به عقب برگشت تا شاهد پنجاه درصد کل ارجاعات به مجله در سال مورد ارزیابی باشیم. به عبارت دیگر، این شاخص مدت زمانی که نیمی از کل استنادات به آن مجله صورت پذیرفته باشد را نشان می دهد و در حقیقت سرعت کاهش میزان ارجاعات به مجله را بیان می کند. بدیهی است که وقتی مقاله های یک مجله ارزش خود را برای ارجاعات، زود از دست بدهند (مقاله ها سطحی باشند و خیلی زود بی ارزش شوند)، تنها به مقاله های جدید مجله ارجاع داده می شود. این موضوع باعث می شود که نیمه عمر ارجاعات به مجله کاهش یابد. بنابراین هر چه نیمه عمر ارجاعات به مجله بیشتر باشد، نشان می دهد که ارزش مقاله های مجله در طول زمان بیشتر حفظ شده است و هنوز مورد ارجاع قرار می گیرند. در مجموع هرچه نیمه عمرارجاعات به یک مجله بیشتر باشد، ارزش مجله بالاتر می رود.
در پایان هر سال، مجله های تحت پوشش فهرست نویسی ISI که در فهرست وبگاه علم (Web of Science=WOB) قرار گرفته اند، ارزیابی می شوند. معیارهای ارزیابی و سنجش همان شاخص های ارزیابی ISI (سه شاخص اشاره شده دربالا) می باشند. نتایج این ارزیابی نیز درگزارش های ارجاع مجله JCR هر سال جهت اطلاع عموم اعلام می شود.
در بین فاکتورهای بالا، فاکتور تأثیر، کاربردی ترین شاخص می باشد و امروزه به طور گسترده ای در درجه بندی و ارزیابی مجله های مورد استفاده قرار می گیرد. این فاکتور در حقیقت توانایی مجله و هیأت تحریریه آن را در جذب بهترین مقاله ها نشان می دهد.
بانک اطلاعات ISI، مرکزی برای فهرست نمودن و پوشش دادن جامع مهمترین مجله های علمی منتشره در دنیا به منظور تبادل اطلاعات میان پژوهشگران مختلف می باشد.

ارزیابی کنندگان ISI در حدود ۲۰۰۰ عنوان جدید را سالانه مورد ارزیابی قرار داده و تنها ۱۰ تا ۱۲ درصد از مجله های علمی ارزیابی شده، انتخاب می شوند. هر مجله علمی قبل از انتخاب شدن و فهرست شدن در ISI یکسری مراحل ارزیابی را پشت سر می گذارند.
از جمله عوامل مورد ارزیابی و رعایت استانداردهای بانک اطلاعاتیISI، کمیته علمی منتخب مجله، تنوع بین المللی مقاله های چاپ شده درآن، نشر به موقع مجله و جایگاه نشر آن می باشد. لازم به ذکر است که هیچ یک از این عوامل به تنهایی مورد بررسی و ارزیابی قرار نمی گیرد، بلکه با بررسی مجموع عوامل، یک امتیاز کلی داده خواهد شد.
از جمله مواردی که در ارزیابی مجله مورد توجه قرار دارد این است که عنوان مقاله ها، چکیده و کلمات کلیدی باید به زبان انگلیسی باشد همچنین توصیه می شود که منابع نیز به زبان انگلیسی نوشته شوند. 
اگر چه اطلاعات علمی مهم به تمامی زبانها به چاپ می رسد، اما موارد ذکر شده باید به زبان انگلیسی باشد تا تحت داوری و ارزیابی ISI قرار گیرد زیرا ارزیابی کنندگان مجله های علمی در ISI نمی توانند عناوین ومنابع بکار رفته در مقاله ها را به زبان انگلیسی ترجمه کنند. 
داوری علمی و تخصصی مقاله های چاپ شده در مجله توسط داوران نام آشنای علمی از جمله عمده ترین موارد مورد توجه ارزیابی کنندگان می باشد که گویای اعتبار و غنای علمی مجله است.
سه پایگاهWOS ،EST  وJCR  از معتبرترین پایگاه های علم سنجی هستند که توسط مؤسسه اطلاعات علمی ISI تهیه و روز آمد سازی می شوند.

بهترین معیارهای  ISIبرای نمایه کردن مجله ها چیست؟
در سایتISI  چهار مورد به عنوان ملاک های اصلی نمایه شدن مجله آمده است که عبارتند از:
۱-زمان بندی نشر، تعریف شده باشد یعنی معلوم باشد که فصلنامه است، ماهنامه است یا… و در موعد معین هم آماده شود.
۲- فرآیند داوری برای مجله تعریف شده باشد.
۳- قواعد نشر بین المللی را رعایت کند. برای مثال، عنوان مجله گویای محتوای آن باشد.
۴- مقاله به هر زبانی که باشد مهم نیست ولی چند مورد در آن باید به زبان انگلیسی باشد که عبارتند از: اسامی نویسندگان، عنوان، چکیده و کلمات کلیدی و حتی الامکان منابع و مآخذ هم انگلیسی باشد.

موارد فرعی هم وجود دارد که شامل این موارد است:
۱- مجله باید حوزه بین المللی داشته باشد و به یک حوزه جغرافیایی خاص تعلق نداشته باشد.
۲- در حوزه آن مجله، ترجیحاً مجله مشابه نباشد یا اگر هست آن مجله معیار برتری نسبت به آنها داشته باشد.
۳-افراد به وجود آورنده آن حتی الامکان افراد شناخته شده ای باشند.
۴- افراد به وجود آورنده، توزیع جغرافیایی مناسبی داشته باشند مثلاً همه ایرانی نباشند.
البته موارد فرعی، نمره اضافه دارد و در قبولی یا رد مجله از طرفISI  نقش بازی نمی کند.

 

موسسه اطلاعاتی ISI

 • ISI را باید مهمترین منبع پوشش دهنده مجلات علمی دانست. باید دانست مجلاتی که دراین پایگاه ایندکس می شوند ، دارای استانداردهای بالایی هستند. همه ساله این پایگاه با بررسی کیفیت مقالات نمایه شده در این مجلات ، این مجلات را مورد ارزیابی قرار می دهند و در صورتی که از استانداردهای خود فاصله گرفته باشند ، از لیست این پایگاه خارج می شوند. 

 

انواع مجلات ISI

 • در حالت کلی پایگاه ISI ، مجلات خود را به دو دسته ایمپکت دار (JCR) و مجلات بدون ایمپکت (ISI Listed) تقسیم بندی میکنند. مجلات ایمپکت دار معمولا مجلاتی هستند که بسیار سخت گیر بوده و در درجه A رتبه بندب مجلات بین المللی قرار دارند. این مجلات معمولا مورد توجه دانشجویان دکتری و اساتید علمی قرار دارند و این افراد برای دفاع پایان نامه و فارغ التحصیلی و همچنین ارتقای درجه علمی ، نیاز دارند تا مقالات تالیفی خود را در این ژورنالها به چاپ برسانند. 
 • مجلات بدون ایمپکت ، مجلات معتبری هستند که نسبت به مجلات ایمپکت دار دارای داوری راحت تری هستند و در درجه B رتبه بندی مجلات بین المللی قرار دارند. اینمجلات معمولا بیشتر مورد توجه داوطلبین مصاحبه دکتری و دانشجویان مقطع کارشناسی ارشدی که می خواهند دو نمره پایان نامه را دریافت کنند قرار دارد. 

 

هزینه اکسپت مجلات ISI

 • مجلات از نظر دریافت هزینه ، به دو دستهOpen Access و Close Access تقسیم بندی می شوند. مجلات Open Access مجلاتی هستند که برای ارائه خدمات خود ، تمام هزینه های پذیرش و چاپ مقاله را از خود نویسنده مقاله دریافت می کنند. پس از چاپ ، مقاله در سایت مجلات نمایه شده و افراد می توانند کل مقاله را رایگان دانلود کنند.
 • مجلات Close Access ، مجلاتی هستند که در ابتدا از نویسندگان هزینه ای را دریافت نمی کنند ، و به صورت رایگانمقاله را پذیرش و چاپ می کنند. این مجلات هزینه های خود را از خوانندگان مجلات دریافت می کنند. بدین شکل که کسانی که می خواهند از این مقالات استفاده کنند ، باید برای دانلود مقالات ، هزینه ای را به عنوان اشتراک به مجله پرداخت نمایند.
 • مجلات JCR معمولاClose Access و مجلات ISI Listed معمولا Open Access می باشند.

 

عنوان مقاله

انتخاب عنوان مناسب با موضوعات مهم روز  بسیار حائز اهمیت است. زیرادر نگاه اول، عنوان مقاله باعث جذب خواننده برای خواند مقاله شما خواهد شد. عنوان مقاله نباید بیشتر از ۲۰ کلمه باشد.

 

نکاتی در خصوص نوشتن عنوان مقاله ISI

 •  عنوان مقاله ISI باید خلاصه، واضح و خلاصه باشد. (عناوین طولانی نمره ارزشیابی مقاله ISI شما را کاهش میدهد).
 • در عنوان مقاله ISI نباید از کلمات نابجا و گیج کننده استفاده کرد.
 • عنوان مقاله باید با کمترین تعداد کلمات، محتوای مقاله را گزارش کند.
 • عنوان مقاله ISI باید چیری را بیان کند که قرار است در حین انجام پژوهش بدست آید.
 • عنوان مقاله باید زمینه یا محدودیت مساله مورد نظر را بطور دقیق مشخص کند.
 • عنوان مقاله باید فاقد اشتباهات املایی و دستوری باشد.
 • واژگان اصلی و کلیدی باید در جمله عنوان مقاله ISI قرار گیرد.
 • عنوان مقاله باید روشنگر محتوای پژوهش باشد نه فشرده ای از آن.
 • درعنوان مقاله باید سه جز اصلی، متغییرهای بکار رفته، نوع ارتباط بین متغییرها و جامعه هدف مطرح شود.
 • در پژوهش های تجربی و شبه آزمایش، باید متغییرهای مستقل و وابسته در عنوان مقاله گنجانده شود.

 

چکیده مناسب

« چکیده »  برگردان فارسی واژه ی «Abstract» و به معنای « فشرده و عصاره » است. چکیده ی یک نوشته، خلاص های است که از آن نوشته تهیه می شود و شامل فشرده ی تمام مطالب آن یا فشرده ی قسمت هایی ویژه از آن یا فهرستی از محتوای آن نوشته و گاهی شامل فهرست اصطلاح ها و لغت های کلیدی آن است.
چکیده یک مقاله ISI باید اطلاعات اساسی پژوهش را به صورت مختصر شده و تا آن جایی که فضای مجاز چکیده اجازه می دهد، ارایه کند. نگارش چکیده روشن می سازد که چرا و چگونه یک پژوهش انجام شده یا مقاله ای نوشته شده و به چه نتایجی رسیده است. چکیده مقاله باید در یک پاراگراف، حداکثر ۲۵۰ کلمه نوشته شود و در متن آن بیان مسئله و هدف پژوهش، روش‌ تحقیق، یافته‌ها و نتیجه‌گیری ذکر شده باشد.

 

مراحل چکیده نویسی برای مقاله ISI

 • آشنایی کامل با متن مقاله و موضوع پژوهش
 • تفکیک مطالب اصلی و لازم از غیر آن ها
 • یادداشت برداری از نکات اصلی متن مقاله
 • تهیه ی پیش نویس چکیده مقاله
 • کنترل، ویرایش و اصلاح پیش نویس
 • نگارش چکیده نهایی

 

بخش های مختلف یک چکیده:

الف) بیان مسئله و هدف از انجام پژوهش

بیان مساله خود متشکل از چندین زیر مجموعه و از جمله عناصر مهم پایان نامه می باشد.

 • مقدمه
 • تعریف مساله
 • تعریف عملیاتی و مفهومی اجزاء مساله
 • پرسش های اساسی

بیان مساله با مقدمه ای آغاز می شود و نباید چنان دور از مساله انتخاب کرد و کلی گرفت که بتوان آن را درآغاز هر مطلب دیگری بیان کرد. سپس مطلب اصلی یا در واقع مساله ای که قرار است در تحقیق مورد توجه قرار گیرد، علت اصلی پداختن به این مساله و نتایج احتمالی تحقیق باز گشوده می شود.
این بخش در حد ۲-۳ خط نوشته می شود.

 

در بیان مساله و تعریف آن در مقاله ISI باید به نکات زیر توجه کنید:

 • صورت مساله باید شکل سوالی داشته باشد.
 • مساله باید روشن و بدون ابهام باشد.
 • از کاربرد اصطلاحات و واژگان ارزشی خودداری شود .
 • مساله درحد کنترل پذیر و اخص مطرح شود.
 • سوالات ویژه تحقیق باید نوشته شود.

ب) روش تحقیق یا متریال مت مقاله

یک محقق فقط با تکیه بر روش تحقیقاتی است که می‌تواند حرف یا ایده خود را اثبات کند. تحقیقات ما چه کمی باشد و چه کیفی، فرقی نمی‌کند، چارچوب استاندارد روش‌شناسی باید در آن پیاده شود و این موضوع بسیار مهم است. چنانچه هر اشتباهی در این فرآیند انجام شود تمام تحقیق و یافته‌های آن درگیر یک اشتباه خواهد شد. در نوشتن بخش روش تحقیق مقاله ISI باید موارد زیر روشن و واضح مطرح شود. این بخش نیز با بطور مختصر در حد ۳-۲ خط نوشته شود.

 • نوع تحقیق میدانی – کتابخانه ای – طولی – تقاطعی – … (یک خط)
 • محل تحقیق مکان اجرای ( منطقه – شهر – کشور ) (نیم خط)
 • دوره تحقیقمدت زمان انجام تحقیق از ماه/سال تا ماه /سال (نیم خط)
 • جامعه تحقیق نمونه تحقیق ( تعداد افراد منتخب ) (نیم خط)
 • روش انتخاب حجم نمونه: ( تصادفی ساده – تصادفی خوشه ای -.(نیم خط)
 • نوع آزمون آماریکای اسکوار (خی دو ) – تی استیودنت – رگرسیون – .. (نیم خط)

ج) نتایج تحقیق

در این قسمت از مقاله، نتایج فرضیه های تایید شده یا رد شده نوشته میشود. این بخش در حد ۳ تا ۴ جمله نوشته می شود.

د) لغات کلیدی

کلید واژگان نیز بین ۳-۵ کلمه بوده و با کاما از یکدیگر جدا شوند. در این قسمت، باید کلماتی را از عنوان مقاله انتخاب کنید که خواننده مقاله معمولا برای جستجوی مقالاتی با موضوع شما، آنها را انتخاب می کند. 

مقدمه : Introduction

مطالبی که در بخش مقدمه مقاله ISI نوشته می شود باید بگونه ای باشد که مخاطب را ترغیب به خواندن ادامه مطالب مقاله کنید. 
ابتدا یک تعریف از موضوع مورد نظر از قول منابع معتبر بنویسید.( این منبع باید از همه مهم تر باشد هرجه معتبر تر باشد خواننده را بیشتر ترغیب خواهد کرد) .سپس مطالعات مرتبط با موضوع مقاله و در اصطلاح یک تاریخچه ای از کارهای گذشتگان را بیاورید.(یادتان باشد هیچ جمله ای را بدون منبع ننویسید). و سپس مسئه خود را مطرح کرده وعلت انتخاب آن و نیاز مطالعه آن را بیان کنید. توجه نمایید که بخش مقدمه شما نباید بیشتر از ۲ صفحه باشد. بهترین مقدمه از لحاظ اندازه معمولا ۱ الی ۱٫۵ صفحه است.

چهارچوب بخش مقدمه مقاله ISI بر اساس ترتیب نوشتن آنها

الف) بیان مسئله:

در اینجا هم ابتدا به تعریف مسئله بپردازید و سپس مشکلات و مسایل مرتبط با موضوع را بیان کنید و سعی کنید سوالهایی را که در فرضیات تحقیق مطرح نموده اید را دراین بخش به صورت جملات پرسشی مطرح نمایید ولی این پرسشها باید در جملات خبری باشد
مثلا : در فرضیه دارید “رابطه مستقیمی بین اجرای مدیریت مشارکتی و افزایش بهره وری در بیمارستانها وجود دارد ”. این موضوع را میتوانید در بیان مسئله بدین صورت بنویسید : “اینکه آیا می توان از روش مدیریت مشارکتی در شرکتهای خدماتی و بیمارستانها با حداکثر بهره وری استفاده نمود , هنوز مورد اختلاف نظر پژو هشگران علم مدیریت است . ”

اهمیت موضوع:

اهمیت مسئله را با ذکر عواقب منفی در صورت عدم توجه به این مسئله و نتایج مثبت در صورت اجرای درست آن و آوردن اعداد و ارقام معتبر به صورت در صد و … بیان میکنیم.

مروری بر تحقیقات انجام شده

 • ابتدا از تحقیقات سالهای اخیر شروع کنید و به عقب بروید .
 • از نوشتن نام یک نفر به صورت مکرر در مقاله ISI خود داری کنید نشان دهنده اینست که شما از منابع کمی استفاده کرده اید.
 • برای مقاله ISI رشته های تاریخ هر چه منبع قدیمی تر باشد جالب تر و معتبر تر است .ولی برای مقالات ISI مدیریت , فنی و پزشکی و علوم پایه هر چه جدید تر باشد بهتر است.
 • اگر راجب منبع یک مطلب مطمئن نیستید از نوشتن آن خود داری نمایید. بررسی کنندگان مجلات خارجی کلیه جملات شما را با منابع موجود مطابقت میدهند و اگر خلاف آن ثابت شود مقاله ISI رد خواهد شد .
 • اگر از منابع و مقالات اینتر نتی استفاده می کنید , این مقالات باید حتما یک مقاله تحقیقاتی باشند .از نوشتن مطالب از سایتهای تبلیغاتی خود داری کنید زیرا نویسنده برای تبلیغ شرکت خود ممکن است دقت زیادی در منبع مورد نظر نشان ندهد.
 • از منابع ترجمه شده استفاده نکنید ترجمه امری زمان بر است منابع ترجمه شده به روز نیستند مقاله ISI شما را بی ارزش میکنند و نوشتن نام منبع ترجمه شده کار جالبی نیست.

فرضیات و اهداف تحقیق :

تحقیق به روش علمی حول محور یک مسئله یا مشکل صورت می گیرد. قدرت تصور و حدس ذهنی انسان بعنوان یک محقق به او امکان می دهد تا در مورد موضوعات مختلف بیاندیشد،حدس بزند، تصویر ذهنی ایجاد کند و راه حل های مختلف پیشنهاد کند.یک محقق از همین روش برای طرح یک یا چند فرضیه برای نتیجه تحقیق استفاده می کند. بنابراین می توان فرضیه تحقیق را یک حدس علمی یا پیش داوری دانست که بوسیله ی جمع آوری حقایقی که منجر به قبولی یا رد آن فرضیه شده٬ مورد آزمایش نیز قرار می گیرد.

روش تحقیق، روش کار یا متریال متد

روش تحقیق بخش بسیار مهم چاپ مقاله ISI را تشکیل می دهد . برای نوشتن روش تحقیق حتما با متخصصین آمار مشورت نمایید. اگر مطالب مقاله ISI شما در سطح بالا باشد ولی روش تحقیق درستی را انتخاب نکرده باشید زحمتتان به هدر خواهد رفت .
از مطالب نوشته شده در بخش روش تحقیق چکیده پیروی نمایید اما مفصل تر و با جزئیات کامل تر و بیشتری توضیح دهید. حجم این بخش از مقاله، بستگی به میزان کار شما و نوع مطالعه شما دارد. در مطالعات آزمایشگاهی حجم کار عملی بالاست و در نتیجه توضیح مواد بکار رفته، نحوه تهیه آنها، مراحل مختلف کار با جزئیات لازم و ضروری است. در نتیجه می توان بین یک ستون ( در مقالات دو ستونه) تا ۲ صفحه در نظر گرفت.

نتایج تحقیق

 • می‌توان این بخش را با ذکر دوباره هدف پژوهش شروع کرد. به مثال زیر توجه کنید:

«پژوهش حاضر به منظور بررسی ارتباط بین گرم شدن هوای کرده زمین و تغییرات اقلیمی در دشت‌های شمال غربی ایران انجام گرفت.»

 • یافته‌ها به صورت خلاصه و به شکل جداگانه آورده می‌شود. به مثال زیر توجه کنید:

«اولین یافته‌ای که از پژوهش حاضر به دست آمد، این بود که گرمایش زمین سبب کاهش آب‌های سطحی شده است.»

 • نتیجه به دست آمده را با نتایج پژوهش‌های پیشین مقایسه کنید و ذکر کنید که آیا این یافته با پژوهش‌های دیگر همسو بوده است یا خیر.
 • یافته به دست آمده را تبیین کنید. چرا چنین نتیجه‌ای به دست آمده است. برای این کار می‌توانید از مدل‌ها یا نظریات مختلف استفاده کنید.
 • تمام یافته‌های به دست آمده را در بخش نتیجه‌گیری خلاصه کنید.
 • محدودیت‌های پژوهش را ذکر کنید و پیشنهاداتی برای پژوهش‌های آینده ارائه دهید.

اصول نوشتن نتایج تحقیق در مقاله انگلیسی ISI 

 • در صورت امکان، جداول را مختصر و مفید بنویسید.
 • در صورت ضروری نبودن، از آوردن اشکال ، نمودار و جداول اضافی خودداری کنید زیرا حجم مقاله شما را بالا می برد و بعدا از سوی سردبیر مجله ای که مقاله را برای آن ارسال کرده اید، درخواست حذف خواهد شد.
 • مطالبی که در زیر اشکال یا نمودارها توضیح داده اید، دیگر در داخل متن نیاورید. یا برعکس اگر در داخل متن نتیجه ای را مفصل توضیح دادهاید دیگر نیاز به تکرار آن در زیر شکل یا نومودار نیست.

این بخش نیز بستگی به نوع مطالعه شما دارد و در واقع می توان گفت مهم ترین بخش مقاله شما می باشد. داوران مجلات به این بخش از مقاله اهمیت زیادی می دهند. خوانندگان مقالات نیز به دنبال خواندن نتایج مقالات شما هستند. بنابراین این بخش از مقاله نیزمی تواند بین ۱-۲  صفحه باشد.
البته توجه نمایید که در این بخش صرفا نتایج حاصل از کار خود را می نویسید و هیچ حالت مقایسه ای با کارهای قبلی مشابه انجام نمیدهید.

بحث و نتیجه گیری 

در نوشتن قسمت بحث و نتیجه گیری به تفسیر نتایج، بحث و نتیجه‌گیری و ارتباط میان یافته‌ها با تحقیقات و تئوری‌های پیشین پرداخته می‌شود. ساختار این بخش بر عکس مقدمه است، از جزئیات نتایج پژوهش شروع و به سمت کلیات حرکت می‌کنیم. ابتدا چند نکته مهم را از ادبیات تحقیق بیاورید . سپس نتیجه هر فرضیه را نوشته و پس از آن نتیجه تحقیقات دیگران را در رابطه با آن فرضیه بنویسید و بعد این نتایج را با نتیجه خود مقایسه نمایید.
مثلا ” در این تحقیق مشاهده شده است که رابطه معنی داری بین ….. و …… وجود دارد . این نتیجه با نتایج کاپلان و همکاران (کاپلان ۲۰۰۳) و راجر (۲۰۰۲) و موریسون (۱۹۹۶) مطابقت دارد و لی نتایج اعلام شده توسط آقای … در مصر (۲۰۰۱) خلاف این را نشان می دهد . از سوی دیگر در رابطه با …….مشاهده می شود که در این تحقیق ……..اما پارکر (۲۰۰۱) اعلام نموده است که …….
توجه می نمایید که منابع مختلفی در این پاراگراف نوشته شده اند .در واقع یک مقاله درست و مناسب باید همین مشخصات را دارا داشته باشد .بطور کلی همه قسمتهای مقاله باید شامل این تعداد منبع در لابلای جملات خود باشند .

پیشنهادات 

در این قسمت برای کسانی که در آینده قصد دارند موضوعی مشابه با کار پژوهشی شما را انجام دهند یا میخواهند کار پژوهش شما را ادامه دهند، پیشنهاداتی را ارائه می دهید. مثلا در آینده و در اداه این کار، چه کارهایی را می توان انجام داد.

 تشکر و تقدیر

در نهایت، در آخر مقاله خود از اساتید و دوستان و آشنایان در چند جمله کوتاه تشکر کنید. البته این قسمت اختیاری می باشد و می توانید ننویسید.

منابع 

در آخر تمامی مقالا، کتاب ها و هر نوشته ای، منابع و رفرنس هایی که از آنها برای نوشتن مقاله استفاده شده است، ذکر می کنید. منابع باید کاملا دقیق نوشته شوند. برای نوشتن منابع  لازم است به منابع مقالات منتشر شده توجه نمایید. نوشتن هر منبعی ق.انین خاص خود را دارد که در بخش رفرنس نویسی و ارجاع دهی بطور کامل توضیح داده شده است.

در ادامه با مراحل مقاله نویسی آشنا می شویم:

گام اول: هدف از نگارش مقاله isi

اولین مرحله از مراحل مقاله نویسی این است که باید بدانیم هدف از انتشار مقاله isi چیست؟ اگر صرفا برای چاپ در مجلات isi (آی اس آی) مقاله می نویسید بهتر است هم اکنون نوشتن مقاله isi را فراموش کنید چراکه صرف اینکه فقط می خواهید مقاله ای برای چاپ در isi بنویسید و دیگر هیچ چیز مهم نیست، خود بزرگترین اشتباه است. شاید در مجلات داخلی بتوان به راحتی اینگونه مقالات را منتشر نمود اما برای انتشار مقاله در مجلات isi (آی اس آی) قطعا باید تحقیق و پژوهش ویژه ای انجام داده باشید که شایستگی و قابلیت نشر دراینگونه مجلات را داشته باشد.

گام دوم: رعایت قواعد مقاله نویسی

در گام دوم برای نحوه نوشتن یک مقاله isi باید با قواعد مقاله نویسی آشنایی داشته باشید. مقاله های علمی معتبر از سه بخش ابتدا، بدنه و قسمت پایانی تشکیل شده است. همچنین رعایت چارچوب نوشتاری، نوع صفحه بندی و تایپ عبارات با اصول صحیح از نکات اولیه مقاله نویسی است.

گام سوم: چارچوب مقاله isi

گام سوم مشخص کردن چارچوب مقاله است. ابتدا باید عنوانی مناسب با مقاله و تحولات روز انتخاب کنید. عنوان مقاله یکی از اصلی ترین ابزار جذب مخاطب است. عنوان اصولا باید کوتاه و از اصطلاحات کلیدی انتخاب شود. بیان موضوع مورد بحث در مرحله بعد قرار دارد. در بیان موضوع از فراز و فرود بیش از حد بپرهیزید و سعی کنید مطالب یکدست و جامع باشد. روش تحقیق یکی از مهم ترین قسمت های مقاله است زیرا اگر سطح مطالب شما بالا باشد ولی روش تحقیق مناسبی اتخاذ نکرده باشید زحمات شما هدر خواهد رفت. یافته های پژوهش در مرحله بعدی قرار دارد سپس به نتیجه گیری و بحث در مورد مطالب بپردازید. یک نتیجه گیری مناسب می تواند نقطه عطف دستاوردهای شما در این پژوهش باشد و در آخر هم پس از ارائه راه حل ها و پیشنهادات مناسب، منابع و مأخذ تحقیق و پژوهش هایتان را ذکر کنید.

 

گام چهارم: زمانبندی مناسب برای نگارش مقاله isi

برای گام چهارم باید بدانید زمانی که برای تهیه و نوشتن یک مقاله در نظر دارید بسیار مهم است. همیشه بخاطر داشته باشید تحقیق و پژوهش مبتنی بر صرف زمان زیادی است و ممکن است ماه ها طول بکشد پس با زمانبندی مناسب در جهت پیش برد اهدافتان تلاش کنید.

گام پنجم: چکیده نویسی

در گام پنجم به دشوارترین بخش مقاله یعنی چکیده نویسی می پردازیم. ابتدا باید تمام مطالبی که نوشته اید را به خوبی مطالعه کنید و تلاش کنید چکیده مطالب شما مطابق با همان طرح اولیه مقاله باشد و یک جمع بندی خلاصه و کلی از همه مطالبی که در مقاله شما آمده داشته باشد. در نهایت مطالب را با یک جمع بندی مناسب به پایان ببرید.

گام  ششم: انتخاب یک مجله معتبر

گام ششم  انتخاب یک مجله معتبر برای انتشار مقاله تان، است. انتخاب مجله ای با بالاترین سطح کیفی می تواند بهترین گزینه ممکن باشد اما اگر بنابر موضوع مقاله ای که نوشته اید مجبورید آنرا در یکی از مجلات بین المللی منتشر کنید بهتر است بدانید کار سختی در پیش دارید. پس بهتر است مجله ای را در نهایت انتخاب کنید که توسط افراد سرشناس علمی خوانده می شود زیرا این افراد درباره مقاله شما اظهارنظر خواهند کرد.

گام هفتم: ترجمه تخصصی از فارسی به انگلیسی

اگر بهترین مقاله  isi را نوشته باشید و  راهکار جدیدی را برای رفع یک مشکل اساسی خلق کرده باشید یا موضوع علمی جدیدی را مطرح کرده باشید؛ چنانچه نتوانید آن را با توجه به استانداردهای مجلات isi به زبان انگلیسی ترجمه کنید؛ هیچ فایده ای نداشته و تلاش شما بی نتیجه خواهد ماند. اگر در ترجمه مقاله خود فرمت مجله ای که میخواهید مقاله شما در آنجا چاپ شود را در نظر نگیرید مقاله  شما رد می شود. ما در سایت ترجمه تخصصی ترنسیس مترجمینی داریم که سالها تجربه در ترجمه مقالات isi از فارسی به انگلیسی را دارند و با اصول و قواعد اینگونه مجلات کاملا آشنا هستند. به شما اطمینان می دهیم چنانچه مقاله شما شش گامی که در فوق توضیح داده شده باشد را داشته باشد گام هفتم یعنی ترجمه تخصصی از فارسی به انگلیسی را با خیال راحت می توانید با مناسب ترین قیمت بر عهده ترنسیس بگذارید.

چگونه مقاله ISI بنویسیم ؟

جهت نگارش یک مقاله علمی-پژوهشی و درج آن در مجلات معتبر داخلی یا ISI رعایت برخی نکات الزامی است. پژوهش علمی را با روش صحیح پژوهش می شناسند و بخاطر داشته باشید همیشه روش پژوهش از موضوع پژوهش مهمتر است، بهترین موضوع اگر با روش صحیح مورد پژوهش قرار نگیرد و با روش صحیح نگارش نشود فاقد هرگونه اعتبار و ارزش علمی است.

در ادامه به چند مرحله ای اشاره خواهیم داشت که چگونه مقاله isi بنویسیم ، به خصوص افرادی که می خواهند اولین مقاله خود را بنویسند :

 – انتخاب مجله معتبر :

مجله ای که شما انتخاب کرده اید حتما باید از نظر اعتبار مورد تایید باشد و از چندین مقاله isi مورد استناد واقع شده باشد . تا جای ممکن هدف شما باید انتخاب بالاترین ایمپکت فاکتور در بین مجلات ISI باشد اما در نظر داشته باشید که اگر موضوع مقاله شما منطقه ای باشد انتشار آن در مجلات بین المللی سخت خواهد شد در نهایت تنها راهی که به موفقیت مقاله خود پی خواهید برد نقل قول هایی است که به مقاله شما نوشته می شود ، پس مجله ای را انتخاب کنید که توسط افراد معتبر خوانده می شود چرا که آن افراد کسانی هستند که در مورد مقاله شما اظهار نظر خواهند کرد .

 

ISI  بودن یک مجله را چگونه تعیین کنیم؟

همانگونه که در تاریخچه موسسه ISI گفته شد لیست مجلات ISI که به مجلات معتبر تامسون رویترز نیز مشهور است هر ساله توسط موسسه تامسون رویترز به اطلاع دانشمندان و محققان سرتاسر جهان می‌رسد و این لیست نقش بسیار عمده‌ای در برنامه ریزی کشورها و دانشگاه‌ها دارد.

در سایت تامسون رویترز قسمتی مخصوص به سرچ است که با این ابزار جستجو میتوانید متوجه شویم که واقعه مجلهISI است یاخیر و همچنین کدام یک از کاورج های ISI را دارا می باشد.در صفحه مربوطه با سرچ باری مواجه میشوید که از منوی باز شونده در زیر سرچ بار میتوانید ایتم های مختلفی را برای انتخاب داشته باشید. بر اساس کلمه یا براساس نام مجله و یا ISSN 

باید دقت داشت که در SEARCH TYPE  حتما گزینه ISSN را انتخاب کنند و در SEARCH TERMS نیز ISSN مجله را وارد نمایند.

 ISSN مجله را از وب سایت مجله می توانید بیابید. با کمی بررسی و جستجو در هر مجله و ژورنالی می توانید ISSNآن را بیابید.

مثلا با وارد کردن  ISSN به شماره ۰۲۰۵-۱۴۷۲  و زدن گزینه SEARCH چنین پنجره ای مطابق شکل زیر ظاهر خواهد شد:

 

تامسون رویترز

 یعنی اینکه جستجوی ما فقط یک مجله را پیدا کرده که آن هم مجله

 Emergency Medicine Journal

برای دیدن ISSN این مجله می توانید سایت مجله را ببینید. http://emj.bmj.com/site/about/

دوستان عزیز توجه کنید اگر جستجوی شما نتیجه ای را در بر نداشت یعنی که مجله ایندکس ISI ندارد که البته می تواند این مجله دارای ایندکس دیگری غیر از ISI باشد. که در مقالات دیگر توضیحات آن داده شده است.

قابل ذکر است که ISSN شماره ای است که برای هر مجله در نظر گرفته می‌ شود و به عنوان شناسه آن مجله محسوب می‌شود و در پی آن، مجله می تواند درخواست ایندکس خاصی را بدهد که یکی از این ایندکس ها می تواند ISI باشد

 

 

استفاده از گوگل برای تشخیص ISI بودن مجله

موتور جستجوی گوگل این امکان را به شما می‌دهد که با استفاده از یک روش خاص در درون هر سایت جستجو کنید. به همین گونه شما می‌توانید می‌توانید نام مجله مورد نظر خود را در گوگل سرچ کنید تا از قرار گرفتن آن در لیست مجلات ISI مطمئن شوید. برای این منظور شما باید از روش زیر استفاده کنید:

شما باید ابتدا داخل یک کاما نام مجله مورد نظر خود را وارد کنید و سپس نام سایت تامسون رویترز را وارد نمایید. اولین نتیجه‌ای که در گوگل ظاهر خواهد شد شما را به صفحه مورد نظر هدایت می‌کند و اگر در آن صفحه نام مجله و مشخصات آن وجود داشت به معنی قرار داشتن آن مجله در لیست مجلات ISI یا همان مجلات تامسون رویترز است.

از این روش می‌توان به گونه دیگری نیز استفاده کرد. به این صورت که به جای نام مجله شماره ۸ رقمی ISSN مجله را وارد کنید. ISSN که به معنی شماره سریال استاندارد بین المللی است، برای هر مجله به صورت اختصاصی وجود دارد و با جستجوی آن به روش فوق می‌توانید از ISI بودن یک مجله کسب اطمینان کنید.

جستجو به هر یک از دو صورت بالا می‌تواند نتیجه‌ای همانند صفحه زیر را به شما ارائه دهد و این نتیجه شما را از معتبر بودن مجله مطلع خواهد کرد.

یکی از اولین گام هایی که می توانید برای اعتبار سنجی مقاله ی خود انجام دهید این است که به استناد هایی که به مقاله ی شما شده نگاه کنید و همچنین کسانی که استناد کرده اند در کدام مجله مقاله شان به چاپ رسیده است .

 

اکثر مقالات از این رویه استفاده می کنند :

۱ – مقدمه و منطق

۲ – اهداف و مقاصد

۳ – منطقه مورد مطالعه و مقاله قبلی

۴ – متدولوژی

۵ – نتایج

۶ – بحث

۷ – نتیجه گیری

۸ – سپاس گذاری

۹ – منابع

 

نوشتن یک چکیده :

چکیده شما باید از همان طرح اولیه مقاله پیروی کند .چکیده شما باید با یک جمله واضح و روشن در مورد انگیزه شما برای نوشتن این مقاله آغاز شود . این مساله می تواند از آنچه که انجام داده اید و هدف شما  از انجام آن پیروی کند .

شما باید به صورت خلاصه وار به یافته های خود در این مقاله اشاره و بگویید که چرا آنها مهم هستند .در نهایت چکیده را با تنیجه گیری خود به پایان برسانید .

 روند بررسی صلاحیت مقاله :

زمانی که شما نسخه دست نویس خود را ارسال کردید یک فردی به عنوان ویرایشگر مقاله را مورد بازبینی قرار می دهد و از نظر این که تمامی استاندارد ها رعایت شده و صلاحیت انتشار در مقاله را دارد یا نه ارزیابی کرده و تصمیم میگیرد . سپس ویرایشگر مقاله را به دو نفر که در زمینه موضوع مقاله تخصص دارند ارسال می کند  و آنها مقاله را خوانده و درباره این که مقاله قابلیت انتشار را دارد یا نه تصمیم می گیرند و معمولا اصلاحات دست نوشته شما از طریق کامنت مقاله به اطلاع شما می رسد .نظرات داور می تواند کاملا متفاوت و بی طرفانه باشد اما معمولا به صورت کامل و مفید است این انتقاد سازنده هرچند می تواند دردناک و به شدت با ارزش باشد و در پایان ، مقاله شما را بهبود دهد .

 پاسخ دادن به نظرات داوران :

زمانی که کامنت های داوران را دریافت کردید آنها را خوانده و خطاهای احتمالی را در مدت زمان یک یا دو روز اصلاح کنید و سپس در پاسخ به هر یک از خطا ها به صورت جداگانه پاسخ دهید پس از اصلاحات از نظرات داوران یک نسخه کپی گرفته و رنگ متن آن را با آبی نشان دهید و همچنین پاسخ های خود را در زیر آن با رنگ مشکی نمایش دهید، البته منظور این است که داوران به راحتی بتوانند ببینند هر آنچه که از شما خواسته اند انجام شده است و دادن شماره خطی از مقاله که مورد اصلاح واقع شده به داوران می تواند کار را آسان تر کند .

پذیرش مقاله :

 

 

 

 

شاید با مشاوره رایگان از ما بی نیاز شدید!