موسسه انجام پایان نامه

انجام پایان نامه

مقدمه

مقدمه پایان نامه به خواننده توضیح می دهد که قرار است چه چیزی بررسی شود.

این فصل موضوع و محدوده پایان نامه را توصیف می کند. در این فصل دلایل بررسی موضوع انتخاب شده با مراجعه به مقالات مناسب توضیح داده می شود.

پس از تکمیل توضیح موضوع اصلی پایان نامه، می بایست نسبت به زمانی که چکیده مقدماتی یا پروپوزال اولیه خود را نوشتید، ایده واضح تری از ماهیت پایان نامه خود داشته باشید.

مقدمه پایان نامه

شما در این فصل می بایست بر ماهیت اکتشافی کار خود تاکید کنید. همچنین باید از پیش بینی اکتشافات و نتیجه گیری هایی که در جریان تحقیق بدست آورده اید، اجتناب کنید.

وقتی قسمت اصلی کار را تکمیل کردید و پس از اظهار نظر استاد راهنما، مقدمه را بازبینی کنید تا یافته ها و نظرات استاد راهنما را بر اساس اهمیت شان در آن اعمال نمایید.

ادبیات تحقیق

پایان نامه اساسا متنی است که می بایست به ادبیات تحقیق اشاره نماید. به طور خلاصه، ادبیات تحقیق یک بررسی یا “مرور” ادبیات ثانویه ای است که به طورکلی مربوط به موضوع خاص تحت بررسی شما است.

اغلب دانشجویان می پرسند ادبیات تحقیق چه حجمی باید داشته باشد.

ادبیات تحقیق

پاسخ به این سوال دشوار است، زیرا حجم کل پایان نامه شما ممکن است چیزی بین پنج تا دوازده هزار کلمه باشد. بدیهی است که استاد راهنمای شما می تواند در زمینه تعیین حجم ادبیات تحقیق به شما کمک کند.

با این حال، خود را نگران تعداد کلمه نکنید، مهمترین نکته این است که ادبیات تحقیق باید جنبه های عمومی و خاص موضوع شما را در بر بگیرد.

چرا ادبیات تحقیق ضروری است؟

ادبیات تحقیق یک ابزار مهم در پایان نامه است زیرا تعدادی از کاربردهای مربوطه زیر را انجام می دهد:

 1. به هر کسی که پایان نامه را مطالعه می کند، نشان می دهد که نویسنده مطالعات گسترده ای داشته است و از طیف وسیعی از بحث های مربوط به موضوع آگاه است.
 2. چرا ادبیات تحقیق ضروری است؟

این امر نشان می دهد که شما چیزی بیش از یک درک خوب از وسعت و عمق موضوع پایان نامه تان دارید – پایان نامه فرصتی برای نشان دادن اینکه چقدر هوشمند هستید به شما ارائه می دهد! ادبیات تحقیق یک مکان عالی برای شروع است، زیرا نشان می دهد شما می دانید که در مورد چه چیزی صحبت می کنید و همه مطالبی را که به پایان نامه مربوط است را مطالعه نموده اید.

چرا ادبیات تحقیق ضروری است؟

 1. می تواند دلایل منطقی برای تحقیق تان ارائه دهد. این امر را می توان با برجسته کردن نقص های خاص در ادبیات تحقیق انجام داد – سوالاتی که پاسخ داده نشده اند (یا حتی پرسیده نشده اند) و تحقیقاتی که انجام نشده اند. به این ترتیب ادبیات تحقیق می تواند توجیهی برای تحقیقات شما ارائه دهد.
 2. به شما این امکان را می دهد، زیربنای کار خود را بر روی کارهایی که قبلا انجام شده است، بسازید.

به عنوان مثال شما می توانید روش خود را مشابه با روشی که در ادبیات وجود دارد اتخاذ کنید ، اما تأکید واقعی خود را در جای دیگر قرار دهید. به این ترتیب، شما در حال تحقیق بر روی کارهایی هستید که قبلا با اتخاذ استراتژی ها و مفاهیم مشابه انجام شده اند، اما تمرکز شما بر سوالی است که خودتان به آن علاقه مند هستید.

 1. کمک می کند تا زمینه مطالعه خود را تعریف کرده، کار خود را در یک چارچوب آکادمیک قرار دهید. پایان نامه های ضعیف اغلب در برقراری ارتباط با بحث های گسترده تر در جامعه آکادمیک ناتوان هستند. آنها ممکن است یک سوال تحقیق دقیق را تعریف کنند، اما بدون قرار دادن این سوال در متن مناسب، سوال مطرح شده اهمیت خود را از دست می دهد. بنابراین ادبیات تحقیق با توجه به بحث های وسیع تر در جامعه آکادمیک، به وزن سوال شما اضافه می کند.

چگونه ادبیات تحقیق را انجام دهم؟

انجام یک ادبیات تحقیق به آن سادگی که در ابتدا به نظر می رسد، نیست. در ذیل راهنمای گام به گام در مورد انجام و ارائه ادبیات تحقیق ارائه شده است.

لیستی از منابع را تهیه کنید.

اولین مرحله ادبیات تحقیق ، جمع آوری فهرستی از مقالات مربوط به تحقیق شما است. شما قبلا در بخش تکنیک های جستجوی منابع پژوهش پایان نامه، با چگونگی دریافت لیستی از منابع مفید آشنا شده اید.

 به مطالعه خود معنا ببخشید.

هنگامی که فهرستی از منابع را برای پایان نامه خود تهیه کردید، باید به مطالب دسترسی پیدا کرده و آنها را بخوانید. این امر وقت گیر است، زیرا می بایست مقدار زیادی مطلب را مطالعه کنید. زمانی که این کار را شروع کردید متوجه خواهید شد که برخی از مقالات ارتباط کمی با تحقیق شما دارند.

 به مطالعه خود معنا ببخشید.

این مرحله ای است که بسیاری از محققان آنرا پشت سر میگذارند و اغلب اوقات بخشی ضروری از این روند است. مطالعه مطلبی که به پایان نامه شما ارتباط ندارد، بهتر از آن است که یک امر مهم و مرتبط با موضوع را از دست بدهید.

در مورد موضوع های اصلی و استدلال های کتاب، فصل یا مقاله یادداشت برداری کنید. این یادداشت ها می توانند در نسخه نهایی ادبیات تحقیق گنجانده شوند.

 به مطالعه خود معنا ببخشید.

سعی کنید تا دیدگاه نظری نویسندگان تحقیق های پیشین را بدست آورید، انجام این کار هنگام سازماندهی و ارائه ادبیات تحقیق مفید خواهد بود. همچنین بر روش هایی که مقالات مورد مطالعه، توسط آن خود را از دیگر مقالات متمایز می گردانند، تاکید کنید.

حتما آن چه که مطالعه می کنید را مورد نقد قرار دهید؛ از خود بپرسید: این فرد می خواهد چه بگوید و چرا؟ روش او درباره این موضوع چه تفاوتی  با روش دیگران دارد؟ این نقد بسیار مهم است، زیرا نشان می دهد شما با مقالات مربوطه با شیوه ای مناسب ارتباط برقرار می کنید و می توانید بین دیدگاه های مختلف و روش هایی که در حیطه پژوهشی شما وجود دارد، فرق قائل شوید، و به عبارت دیگر نشان می دهد که به تمامی روش ها آگاه و مسلط هستید.

 سازماندهی و ارائه

هنگامی که تعداد زیادی یادداشت  تهیه کرده اید، ممکن است از این حجم یادداشت دستپاچه شوید. هنگام سازماندهی و ارائه ادبیات تحقیق، کار شما به دو بخش اصلی تقسیم می شود: مطالعات عمومی و مقالاتی که اهمیت اساسی دارند.

 سازماندهی و ارائه

در ادامه ادبیات تحقیق را به بخش های مرتبط به مطالعه خود تقسیم کنید، برای مثال نظریات و مفاهیم؛ تجزیه و تحلیل سیاستها؛ مطالعات تجربی و غیره. آنچه در ذیل می آید، برخی از دستورالعمل های کلی در مورد چگونگی انجام این کار است.

متون عمومی

مدتی پس از شروع انجام ادبیات تحقیق مشخص می شود برخی از مقالاتی که مطالعه کرده اید، در مقایسه با دیگر مقالات به موضوع تحقیق بیشتر مرتبط هستند.

با این وجود، به یاد داشته باشید هیچ گاه مقاله ای که به موضوع تحقیق کمتر مرتبط می باشد را رها نکنید؛ این امر می تواند پیش زمینه گسترده تری از بحث شما در ادبیات تحقیق را تشکیل دهد.

به عنوان مثال ممکن است از نویسندگان مختلفی نام ببرید که به یک سوال که به زمینه کاری شما مرتبط می باشد ولی اساسی نیست،پرداخته اند.

متون عمومی

این موارد را برجسته نمایید، مشخص کنید چگونه این آثار در موضوع تحقیق شما تاثیرگذار بوده اند.

نیازی به بیان جزئیات دقیق در مورد این کارهای عمومی ندارید، اما با برجسته کردن این آثار، آگاهی خود را از گستردگی و محدودیت های مطالعه خود، نشان می دهید.

مطالب اصلی

پس از بحث در مورد طیف وسیعی از مقالاتی که فقط ارتباط کلی با تحقیق مورد نظر شما دارند، می توانید در مورد مقالاتی که بر روی سوالات مدنظر شما متمرکز هستند، جزئیات بیشتری ارائه دهید.

از آن جایی که این مقالات از اهمیت زیادی برخوردار هستند،  مطالب مفصل تری را به این آثار اختصاص دهید.

در حقیقت این مقالات نواقص موجود در ادبیات تحقیق را برجسته می نمایند و پایه ای برای ادبیات تحقیق محسوب می گردند.

دسته بندی بیشتر

هنگامی که ادبیات تحقیق را به مطالب عمومی و مطالب اصلی تقسیم کردید ، بهتر است که پیشینه تحقیق را به زیربخش های بیشتری تقسیم کنید.

تحلیل ادبیات تحقیق
مقالات عمومیرویکردهای نظری
تحقیقات تجربی
  مقالات اصلی
تحلیل دقیق بحث های نظری و مفهومی
بحث در مورد یافته های مطالعات تجربی و نقد آنها

به عنوان مثال در بخش عمومی ادبیات تحقیق ممکن است یک زیر بخش در مورد بحث های نظری و یک زیربخش برای مطالعات تجربی اضافه کنید.

دسته بندی بیشتر

در بخش اصلی ادبیات تحقیق، شما می توانید مطالب مهم تر را به روش مشابه سازماندهی کنید.

نکته ای که  در مورد مقالات اصلی می بایست به آن اشاره کرد، این است که هر چقدر تحلیل این بخش با تمرکز بیشتری انجام پذیرد، باعث می گردد تا تحقیق نظری یا تجربی شما با دقت بیشتری صورت بگیرد.

به این معنا که شما مقدمه تحقیق خود را انجام داده و نحوه ارتباط تحقیق خود با سایر تحقیقات علمی را مورد بررسی قرار داده و در فصل ادبیات تحقیق ارائه می دهید.

دسته بندی بیشتر

با این حال، یکی از چیزهایی که باید به یاد داشته باشید این است که فقط به این دلیل که در ادبیات تحقیق در مورد نویسنده ای صحبت می کنید، به این معنا نیست که شما هرگز در پایان نامه خود به آن اشاره نمی کنید.

در فصل بحث در تحقیق، شما ضرورتا یافته های خود را به بخش مطالب اصلی که در ادبیات تحقیق برجسته شده است، مرتبط می کنید.

قدم بعدی چیست؟

 

انجام ادبیات تحقیق، پایان کار نیست. در طول فرآیند انجام پایان نامه، ممکن است با مقالاتی مواجه گردید که به موضوع تحقیق شما مرتبط هستند، این مطالب را نادیده نگیرید، شما همیشه می توانید این مقالات را، به بخش ادبیات تحقیق اضافه کنید.

در نهایت، اطمینان حاصل کنید که نسخه ای از تمام منابع خود، حتی آنهایی که کمتر مورد استفاده مورد استفاده قرار گرفته اند، را به همراه دارید.

این امر به شما کمک خواهد کرد فهرست منابع را به راحتی سازماندهی کنید.

روش شناسی

فصل روش شناسی پایان نامه به طور واضح اساس تحقیق را تعریف می کند و اطلاعات خوبی از روش های مورد استفاده در تحقیق را ارائه می دهد. این فصل پوشش خوبی برای فرآیند تحقیق بوده و نشان می دهد که تحلیل داده ها در پایان نامه چگونه انجام شده است.

همچنین در این فصل مسائل اخلاقی در فرآیند تحقیق بررسی می گردد.موسسه انجام پایان نامه

بحث

یافته های تحقیق اغلب بصورت اشکال و جداول (حتی داده های کیفی) ارائه می شوند. حتما اطمینان حاصل کنید که یافته های تحقیق واقعا مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته اند، نه این که فقط توصیف شده باشند.

در شرایط استثنایی می توان بحث های ادبیات تحقیق را نیز در این فصل انتقال داد. این بحث باید دقیقا عبارت باشد از: بررسی جنبه های مختلف سوال تحقیق و بررسی یافته ها با توجه به ادبیات تحقیق.

نتیجه گیری

معمولا فصل های اصلی پایان نامه بر روی موضوعات یا مسائل خاص خود تمرکز دارند. به عبارت دیگر، ممکن است کار خود را به طوری ساختار بندی کنید که هر فصل به بحث در مورد یک جنبه خاص از موضوع کلی اختصاص داده شده باشد. نتیجه گیری این فرصت را فراهم می کند تا کار خود را به طور کلی بررسی نموده و نقاط مقایسه و متضاد متون مختلفی را که مورد بررسی قرار داده اید، شناسایی کرده و نشان دهید که در فرآیند تحقیق، درکی دقیق تر و اساسی تر از نحوه برخورد با موضوع داشته اید.

در این فصل می توانید محدودیت های تحقیق و راه های ممکن جهت رسیدگی به تحقیقات در آینده را نشان دهید.

پیشنهاد

قبل از ارسال پایان‌نامه، بررسی کنید که نسخه نهایی عنوان، بازتاب دقیقی از آن چه که مورد بررسی پایان نامه قرار گرفته، باشد، در غیر این صورت، عنوان را تغییر دهید.

پیش نویس نهایی

فرآیند انجام پایان نامه برای تحویل به استاد راهنما و ارائه نهایی با تهیه پیش نویس دقیقی از تمام فصل ها و بخش های شما آغاز می شود. در این مرحله شما این فرصت را دارید که:

 • اطمینان حاصل نمایید تا استدلال شما به وضوح جمله به جمله و پاراگراف به پاراگراف توسعه یافته و مورد تایید قرار گرفته شده باشد.
 • پیش نویس نهایی

 • املا و علائم سجاوندی را بررسی کنید- بر روی نرم افزارهای بررسی املایی تکیه نکنید!
 • ساختار جملات را بررسی نموده و مطمئن گردید که منظورتان را به روشنی، دقیق و روان بیان کرده اید.
 • اطمینان حاصل نمایید که مطالبتان را تکرار یا نقض نکرده اید.

استنادات و ارجاعات به مقالات را بررسی نمایید تا با سیستم ارجاع دهی مورد تایید دانشگاه مطابقت داشته باشند. فهرست منابع پایان نامه را بررسی کنید تا این فهرست حاوی تمام منابع ذکر شده در طول پایان نامه باشد.

دستورالعمل های ارائه پایان نامه

به راهنمایی های ارائه شده توسط دانشکده خود مراجعه نمایید، اما به طور کلی شما باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

 • پایان نامه به طور معمول می بایست بر روی کاغذ A4 تایپ شده باشد.
 • خطوط متن باید فاصله دو برابر داشته باشد.
 • صفحات پایان نامه باید شماره گذاری شوند.
 • پایان نامه می بایست شامل یک صفحه عنوان باشد.
 • پایان نامه باید شامل یک فهرست مطالب باشد.

ارائه نهایی پایان نامه

پایان نامه باید در قالب تعیین شده توسط دانشگاه شما ارائه شود. اگر قالب رسمی وجود نداشته باشد، پایان نامه را به شکلی ارائه کنید که رسیدگی به آن برای هیئت داوران آسان باشد.

جمع بندی

 • چکیده پایان نامه به حفظ تمرکز در نگارش و هدایت افکارتان کمک خواهد کرد.
 • برای تهیه پیش نویس فصل ها برای خود مهلت های زمانی مشخص، مقرر کنید.
 • با استاد راهنمای خود بر سر این مهلت های زمانی به توافق برسید، این کار احتمالا به شما انگیزه بیشتری برای ادامه انجام پایان نامه می دهد.
 • جمع بندی
 • با توجه به قوانین و مقررات دانشگاه، هنگام انجام پایان نامه، پیش نویس فصل ها را به استاد راهنمای خود ارائه دهید و سعی کنید تا اصلاحات مورد نظر او را اعمال نمایید.
 • هر فصلی که کامل شده باشد را بخوانید. بررسی کنید که بحث شما روند منطقی داشته باشد.
 • حتی اگر در آخرین مرحله مقدمه را می‌نویسید، آن را به گونه ای بنویسید که گویا هنوز پاسخی برای سوالات خود پیدا نکرده اید. پایان داستان را لو ندهید!
 • جمع بندی
 • در نهایت، بررسی کنید که عنوان دقیقا با پایان نامه مطابقت داشته باشد. اگر اینطور نیست – عنوان را تغییر دهید!
 • از برخی قوانین اساسی تبعیت کنید:
 1. پایان نامه خود را تایپ کنید – آن را دستی ننویسید.
 2. از فاصله ۲ برای خطوط متن پایان نامه استفاده کنید.
 3. صفحات را شماره گذاری نمایید.
 4. یک صفحه عنوان و یک فهرست مطالب برای پایان نامه در نظر بگیرید.
 5. جمع بندی
 • به یاد داشته باشید که به قالبی که توسط دانشکده شما تعیین شده است، تکیه کنید.
 • مهم: بررسی کنید که چند نسخه پایان نامه می بایست به دانشگاه تحویل دهید.
 •  

نویسنده: موسسه حامی پژوهش

ارسال یک دیدگاه

*

code

شاید با مشاوره رایگان از ما بی نیاز شدید!